Egy kétoldalas kis levél Kubatov Gábortól, és hopp, érkezik 100.000.000 forint a Fővárostól az FTC-nek. Ó, ez így megy? Ilyen kérelmet én is tudok írni! Hoci százmilliót Újpestre is! Vagy csak a F....radi?
2013. június 12-én a Fővárosi Közgyűlés 100,000,000 forint vissza nem térítendő támogatást szavazott meg Ferencvárosi Torna Klub számára. Sokat foglalkoztam pályázatokkal, érdekelt, milyen kérelemre alapján szavaz meg a közgyűlés százmilliós kiadást. Íme, PDF-ben letölthető mintának az eredeti pályázat!
Tanulságos, pályázatírók és sportvezetők számára egyaránt.
A Szentes Tamás alpolgármesternek címzett levél első oldalán röviden - tényleg, igazán röviden - bemutatja a Fradi 113 éves történetét, a különféle sportágakban elért bajnoki eredményeket, érmeket, Albert Flórián 1967-es aranylabdáját és egyéb zöld-fehér sikereket. Ez rendben is van, nem mindenki forgatja a sport almanachokat vagy az FTC évkönyveket..
A második oldal már a szakosztályok működését ismerteti, a holdingba szervezett kft-ket, amelyrők Kubatov Gábor így nyilatkozik: "Elnökségem alatt a klubra és a sportra addig jellemző átláthatatlanságot megszüntettük, és teljes transzparenciával működünk".
Helyes, és valóban átlátható minden, hiszen ez a levél is fent volt a Főváros honlapján! Ha végigbújtam volna a http://www.fradi.hu/hu/ honlapot, biztos ott is megtalálható lenne. Az átláthatóság jegyében. De már a Fradi-honlap tetején a szlogen meggyőzött arról, hogy nem is kell tovább kutakodnom. Erkölcs, Erő, Egyetértés!
A Kubatov-levél végen aztán, csinos félkövér betűkkel kiemelve, maga a 100 milliós kérés. Csak így egyszerűen, pici helyesírási hibával, de azért érthető módon fogalmazva:
A levél végén még megígéri, hogy a támogatásért cserébe a jégkorong, atlétika és birkózó szakosztály felveszi a Budapest nevet is Ferencváros mellé. Igazán méltányos, bár fővárosi kerület lévén a Budapest nem nagy kunszt! Bezzeg ha Hódmezővásárhely támogatná a Fradit (hát miért is ne?!), na az már pikánsabb lenne!
Lezárásként Kubatov Gábor még bizakodik kérelmük pozitív elbírálásában, saját kezű aláírás, pecsét.
Kész is a kérelem, Szentes Tamás, Városház u. 9.11. "F" épület I. em. 156. szoba címre postázva.
No most, én tapasztalatból tudom, hogy a civil szervezetek húszoldalas, tételesen kidolgozott programokkal, indikátorokkal, táblázatokkal, nyilatkozatokkal, igazolásokkal, aprólékos költségvetéssel nyújtanak be pályázatokat ezen összeg századrészéért is.
De én még bizakodom: a kérelem mellett olvasható a a támogatási megállapodás is. A Fővárossal kötendő százmilliós szerződésből csak egy mondatot ragadok ki: (A beszámolóhoz csatolni kell) "a támogatott cél tényleges megvalósulásáról rövid, 1-3 oldalnyi szöveges szakmai értékelő anyagot (kiadványokkal illetve sajtó-, médiafigyelővel)" - az összes többi csak pénzügytechnikai feltétel.
A feltétel tehát: 1-3 oldalas (!) beszámoló. 100 millióról. Csak keményen! Megszavazva!
Ezen a ponton, főleg a Fradi drukkerek kedvéért, hangsúlyozom: nem sajnálom a pénzt a Fraditól! Sőt, ez a bejegyzés nem a Fradiról szól!
A megállapodásban szerepel is, hogy a százmillió "az utánpótlás nevelési tevékenység támogatására" fordítható, kivéve a labdarúgást. Vagyis nem a focipálya-építésbe mennek a milliók, hanem a gyerekeknek. 100 millió forint 16 szakosztályra bontva átlagosan évi 6,25 millió forintos, vagyis havi átlag 520 ezer forintos támogatást jelent. Ez néhány edzői fizetés adókkal és járulékokkal, sportfelszerelés, mezek, pálya vagy teremhasználat, edzőtábor 27 %-os ÁFÁval. Így nézve tényleg nem kiugróan magas az összeg.
Kapják meg! Sportoljanak a gyerekek! De kérdem én, miféle eljárás ez?! Hol az arányosság, hol a számon kérhetőség, hol az igazságosság?
Erőt, egyesértést látok a döntésben, de hol az Erkölcs?! És honnan jön a pénz?
A Főváros nyilvános költségvetése szerint összesen 120 millió forint van a „841301 Sportcélú támogatás” soron a Budapest által támogatott félszáz sportegyesületnek. A Fradinak szánt 100 millió a „841302 Sportcélú támogatás” soron van a támogatási megállapodás tervezete szerint. Én ugyan 841302-as számú sort egyáltalán nem találtam a Főváros költségvetésében, de biztos ott van az valahol!
Újpesti (és LMP-s) létemre méltatlan lenne irigykedni bármely riválisra. A pályán kell győzni, nem a kasszánál. Azt is el kell ismerem, ugyanez a fővárosi közgyűlés 20 millió forintos fővárosi támogatást szavazott meg az árvíz által tönkretett UTE Kajak-kenus vízitelep újjáépítésére. Nagyon helyes! A mi csapatunk, az UTE bő 120 milliós támogatás kap Újpest önkormányzatától minden évben, ahogy a IX. kerület is nyilván büszkén támogatja a csapatát. Ami azt illeti, idehaza is részletes, tételes szakmai és pénzügyi terveket és beszámolókat várnék, ha már "megteremtjük az átláthatóságot" és közpénzekkel gazdálkodunk. Nem kell 80 oldal, csak amennyit egy átlagos civil pályázaton elvárnak.
No de az, hogy egy kétoldalas kérelemre, amelyben nincs egyetlen részlet, nincs üzleti vagy projekt terv, nincs dátum, határidő, nincs semmi ellenőrizhető, számon kérhető ígéret azon túl, hogy a főváros egyik kerületi csapata felveszi a "Budapest" nevet is.,,
Nos, hogy így, erre százmillió forintot lehessen kapni, az szerintem felháborító pofátlanság! Az LMP-seket sokan naív zöldeknek látják, hát lássuk meg ebben az ügyben is a jót, a lehetőséget is!
Kedves sportvezetők, elnök urak, elnök asszonyok!
Kedves UTE, Kispest, Vasas, KSI, BVSC, Csepel, és minden más egyesület!
A Főváros nyilván nem használ kettős mércét!
Ilyen kétoldalas kérelmeket és a végén 1-3 oldalas beszámolókat Önök is tudnak írni !
Máris ragadjanak tollat, kérjenek a Fővárostól - Kubatov Gábor szállította a mintalevelet, csak az adatokat kell átírni! 50 millióra elég lesz egy-egy oldal is!
Perneczky László